CZ / EN

Festivalová brožura 2010

Pátek 5. listopadu 2010
19:00
Praesenz | aer & Ensemble Nikel

Praesenz | aer & Ensemble Nikel

La Fabrika /Studio 1/

Georges Aperghis: Conversation X (1993)
Magnus Lindberg: Steamboat Bill Junior (1990)
Toshio Hosokawa: Für Walter - Arc song II (2010)
Fausto Romitelli: Trash TV Trance (2002)
Elena Mendoza: Díptico (2003/04)
Chaya Czernowin: Sahaf (2008)
Rebecca Saunders: Vermillion (2003)

--

Společný projekt německého souboru Praesenz a izraelského ansámblu Nickel se zaměřuje především na možnosti využití pregnantního \"rockového“ zvuku v oblasti komponované vážné hudby. Tomu odpovídá jednak obsazení (elektrická kytara, saxofon a bicí vedle klavíru, violoncella a klarinetu), jednak volba dramaturgie – na programu jsou mj. skladby F. Romitelliho, R. Saunders nebo M. Lindberga. Vystoupení na festivalu Contempuls je součástí společného turné obou ansámblů \"Faraway, so close...\", které zahrnuje Berlín, Tel Aviv, Lipsko, Kolín na Rýnem a další města.

více na www.praesenz.org, www.ensemblenikel.com

Pátek 5. listopadu 2010
21:00
Ostravská banda

Ostravská banda

La Fabrika /Studio 1/

Luca Francesconi: Riti Neurali (1991)
Paulina Zalubska: Dispersion (2007)
Bernhard Lang: Monadologie IV (2009)
Petr Kotík: In Four Parts ( 3, 6 & 11 for John Cage) (2009)
John Cage: Concert for Piano and Orchestra (1958)
 
Petr Kotík, dirigent
Hana Kotková, housle
Joseph Kubera, piano

--
 
Ostravská banda byla založena v roce 2005 jako rezidentní ansámbl festivalu Ostravské dny, je tvořena hudebníky z ČR a dalších zemí Evropy i USA a v současné době je zřejmě nejlepším domácím souborem specializovaným na soudobou hudbu. Ansámbl provedl již několik desítek náročných děl současné světové hudby, a to na úrovni, která si nezadá s kvalitou interpretace evropských těles mnohem delší tradicí. Na festivalu Contempuls vystoupí v rámci svého podzimního turné (ČR, Polsko, Rakousko, Nizozemí) s vynikajícími sólisty: houslistkou Hanou Kotkovou a specialistou na americkou experimentální hudbu, klavíristou Josephem Kuberou. Koncert Ostravské bandy je spolufinancován Ostravským centrem nové hudby.
 
Pátek 12. listopadu 2010
19:00
Fama Quartet

Fama Quartet

La Fabrika /Studio 1/

Luigi Nono: Fragmente - Stille, an Diotima (1980)

--

Na popud festivalu Contempuls nastudoval pražský Fama Quartet jedno ze zásadních (a nejtajemnějších) děl legendárního italského skladatele Luigiho Nona (1924-1990). Přibližně čtyřicetiminutová skladba, jejíž partitura poskytuje hráčům značnou volnost ve volbě délek jednotlivých tónů či souzvuků a je protkána vepsanými citáty z Hölderlinových básní, představovala v Nonově díle určitý stylový a koncepční zlom. Ačkoli se jedná o kompozici starou třicet let a ve světě často provozovanou, bude provedení na festivalu Contempuls její českou premiérou.

Pátek 12. listopadu 2010
21:00
Klangforum Wien

Klangforum Wien

La Fabrika /Studio 1/

Jorge Lopez: Gonzales the Earth Eater (1996)
Miroslav Srnka: Magnitudo 9.0 (2005)
Simon Holt: Lilith (1990)
Georges Aperghis: Parlando (2009)
Enno Poppe: Salz (2005)

Clement Power, dirigent
Uli Fussenegger, kontrabas
Christoph Walder, wagnerovská tuba

--

Rakouský soubor Klangforum Wien, který loni oslavil 25 let existence, je všeobecně považován za absolutní špičku na poli interpretace soudobé hudby. Orientuje se na technicky náročné, virtuózní skladby, redefinující zvukové možnosti tradičních nástrojů.  Klangforum Wien je z trojice nejvýznamnějších světových ansámblů jediný, který jsme v Praze dosud neměli možnost poznat (jak Ensemble Modern, tak Ensemble Intercontemporain se již v metropoli představily). Na festival Contempuls přijede Klangforum Wien ve dvanáctičlenném obsazení.

více na www.klangforum.at

 

 

Pátek 19. listopadu 2010
19:00
Ensemble Adapter

Ensemble Adapter

La Fabrika /Studio 1/

Walter Zimmermann: Kore (2010)
Helmut Zapf: Psalmos (1988)
Helmut Oehring: FOXFIRE DREI <kaliumchlorid> (1993)
Sebastian Elikowski-Winkler: Auf ausgetretenen Pfaden! (2007)
Arne Sanders: nová skladba (premiéra)
Jana Vöröšová: Echoes of the sea, while I am taking a bath (nová skladba na objednávku festivalu)

--

Vycházející hvězda berlínské scény Ensemble Adapter hraje v poměrně atypickém obsazení: flétna, klarinet, harfa, bicí a klavír. Pro festival Contempuls připravil program ze skladeb berlínských skladatelů různých generací. V premiéře provede skladby Arne Sanderse a Jany Vöröšové (pravidelná tvůrčí objednávka festivalu). Pražské vystoupení Ensemble Adapter je kofinancováno v rámci projektu Klangnetz.

více na www.ensemble-adapter.de

Pátek 19. listopadu 2010
20:30
XASAX Saxophone Quartet

XASAX Saxophone Quartet

La Fabrika /Studio 1/

Iannis Xenakis: XAS (1987)
Ivan Fedele: Magic (1985)
Hughues Dufourt: Quatuor de saxophones (1993)
Ernest H. Papier: Axe a 4 (1993)
Luboš Mrkvička: Saxofonový kvartet (2010, skladba na objednávku festivalu)

--

Francouzské saxofonové kvarteto XASAX (založené roku 1992) se specializuje se na provádění nejnáročnějších soudobých skladeb a systematicky spolupracuje s mnoha předními evropskými skladateli (Salvatore Sciarrino, Georges Aperghis a mnoho dalších)  i experimentujícími jazzovými hudebníky (např. Eliot Sharp, John Zorn, Barry Guy). Vedle hráčské suverenity je XASAX výjimečný tím, že na rozdíl od běžné praxe saxofonových kvartet netvoří většinu jeho repertoáru transkripce, ale originální skladby psané přímo pro toto obsazení, nebo dokonce pro XASAX jako takový. Tomu odpovídá i úctyhodná diskografie souboru a jeho prominentní pozice na evropské scéně. Členové kvarteta jsou též vyhledávanými sólisty.

více na www.marcusweiss.com

Pátek 19. listopadu 2010
22:00
Michal Rataj

Michal Rataj

La Fabrika /Studio 1/

I ticho v konci poškrábu zvukem ... pro radost ... do ticha...

autorský koncert

I nad vítr jsem marnější (2009)
Silence Talking
(2008)
Nová akusmatická skladba
(2010)
Wonderland. End.
(2010)
Škrábanice. Scribble.
zvuková performance

 

Michal Rataj - live electronics
Lenka Kozderková
- flétna
Ivan Boreš
- kytara
Jaromír Typlt
- hlas, baskytara, předměty

-- 

Michal Rataj (*1975) patří k nejvýznamnějším českým skladatelům mladší generace, je rovněž respektovaným muzikologem a inovativním rozhlasovým producentem. Na festivalu Contempuls vystoupí se svým autorským programem na pomezí elektronické a akustické hudby a hudebního divadla. Rataj je de facto netradičním sólistou - virtuózně zkoumá možnosti nových digitálních technologií a je vybaven jak důkladnou znalostí těchto technologií, tak zázemím „klasického\" skladatele orientovaného na komponování čistě akustické hudby.

více na www.michalrataj.com